ОБЯВЛЕНИЕ
На основание чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове /ЗНА/, във връзка с чл. 77 от Административно процесуален кодекс /АПК/
ПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА
НАРЕДБА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И КОНТРОЛ НА ПАРКИРАНЕТО
На заинтересованите граждани и организации се предоставя 14-дневен срок, за предложения и становища по проекта за изменение на чл. 14 от от Наредба за организация и контрол на паркирането на адрес: гр. Своге, ул. Ал. Стамболийски № 7, ет. 1, Деловодство, както и на електронен адрес: kmet@svoge.bg.
Мотиви за необходимостта от намаляване срока на обществена консултация, съгласно чл. 26, ал. 4 от ЗНА срока за обществената консултация по проекта на нормативен акт е 30 дни. При изключителни случаи и изрично посочване на причините в мотивите, съответно в доклада, съставителят на проекта може да определи друг срок, но не по-кратък от 14 дни.
Предоставеният срок е предвиденият в чл. 26, ал.4, изречение второ, от ЗНА, поради необходимостта Общински съвет Своге да предприеме навременни мерки за вземане на неотложни решения, важни за гражданите на община Своге и предвид кратките срокове за разглеждане на жалбата по адм. д. № адм.д. № 1284/2020 г. в открито съдебно заседание от Административен съд – София област.
П Р О Е К Т З А Р Е Ш Е Н И Е:
На основание чл. 21, ал. 2 от Закон за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ във връзка с чл. 19, ал. 1, т. 2 от Закона за пътищата и чл. 99 от Закона за движението по пътищата, чл. 6, ал. 3 от Закона за местните данъци и такси, и при спазване изискванията на чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове, и чл. 77 от Административнопроцесуален кодекс
Р Е Ш И:
І. Общински съвет Своге приема изменение на чл. 14 от Наредба за организация и контрол на паркирането, както следва:
„Чл. 14. (1) Картата за „Паркиране на лице с увреждане“ се издава след подаване на заявление до Кмета на община Своге. Заявленията могат да се подават в Община Своге включително по електронен път от персонален профил на заявител, регистриран в информационната система за сигурно електронно връчване с електронен подпис.
(2) Кметът на община Своге назначава постоянна Комисия за разглеждане на подадените заявления. Комисията има право да изисква допълнителни документи за удостоверяване на обстоятелствата.
(3) Документите, които лицето с увреждане или неговия представител трябва да приложи към заявлението са следните:
- лична карта – за българските граждани, документ за самоличност или за пребиваване по чл. 4, ал. 2 и 3 от Закона за българските лични документи – за чуждите граждани;
- валидно експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК. Срокът на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК се счита за пожизнен, когато намалената работоспособност е установена след навършване на определената в чл. 68, ал. 1 – 3 от Кодекса за социално осигуряване възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или е навършена в периода на решението на ТЕЛК/НЕЛК;
- актуална цветна снимка – паспортен формат;
- документ за настойничество или попечителство (ако е приложимо и в случай, че не е издаден от Община Своге) – оригинал (за сверяване) или нотариално заверено пълномощно (ако е приложимо) – оригинал (за сверяване).
(4) Картите по предходната алинея се издават за срок от една година, но не повече от срока на експертизата на ТЕЛК, НЕЛК.
(5) Картата за „Паркиране на лице с увреждане“ се издава по образец, стандартизиран в Европейския съюз, като е ламинирана, светло синя с бял символ за “инвалид” на тъмно син фон и включва дата на издаване, сериен номер, имена, подпис и снимка на притежателя й, холограмен знак и други елементи.
(6) Лицето с увреждане или неговия представител заплаща цената на картата, определена от общината, но не повече от разходите по издаването й.
(7) Картите, издадени по образеца от други държави на ЕС и градове на България са валидни и за „СИНЯ ЗОНА“ на гр. Своге при спазване на разпоредбите на настоящата наредба.“
М О Т И В И
към проекта за изменение за изменение на чл. 14 от от Наредба за организация и контрол на паркирането
(съгласно изискванията на чл. 28, ал. 2 от ЗНА)
- Причини, налагащи приемането на подзаконовия нормативен акт:
Пред Административен съд – София област е образувано адм.д. № 1284/2020 г. по жалба на Фондация „Гринберг“, ЕИК: 205966183 от гр. Пловдив, срещу чл. 14 от Наредба за организация и контрол на паркирането, приета с Решение 682, Протокол № 47, от заседание на Общински съвет Своге, проведено на 04.06.2018 г. В жалбата са изложени мотиви за наличие на пропуск в процедурата по приемане на Наредба за организация и контрол на паркирането, който води до нейната незаконосъобразност в частта й отнасяща се до хората с увреждания, а именно по отношение на чл. 14. Към момента на приемане на наредбата е бил в сила Закон за интеграция на хората с увреждания, отменен с § 2 от ПЗР на Закона за хората с увреждания. Чл. 8 на отменения Закон за интеграция на хората с увреждания е предвиждал, че при изготвяне на проекти на нормативни актове, свързани с хора с увреждания, Агенцията за хора с увреждания, дава задължително становище. В Закона за хората с увреждания също е предвидено, че Агенцията за хора с увреждания участва при изготвянето на проекти на нормативни актове, свързани с правата на хората с увреждания и дава становища по тях – чл. 10, ал. 3, т. 9.
- Цели, които се поставят:
Целите на този проект са:
– законосъобразност
- Финансови и други средства, необходими за прилагането на новата уредба.
Проектът на предлаганата Наредба не изисква допълнителни средства.
- Очаквани резултати от прилагането, включително финансови, ако има такива.
– законосъобразност на прилаганите текстове.
- Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз.
Предлаганият проект на Наредба се отнася до подзаконов нормативен акт, поради което, съответствието й с правото на Европейския съюз е предопределено от разпоредбите на Европейската харта за местното самоуправление, директивите на Европейската общност,свързани с тази материя и не противоречи на норми от по-висока йерархия и на европейското законодателство.
ВНОСИТЕЛ: /п/
ЕМИЛ ИВАНОВ
КМЕТ НА ОБЩИНА СВОГЕ