Инж. Валентин Михайлов – заместник–кмет на Общината: 2025-та ще е годината на мостовете

– Каква е равносметката от строителството през 2024 г.? Успяхте ли да изпълните това, което беше заложено в строителната програма?

Както вече казах в предишни интервюта – толкова голямо като обем строителство в общината не е имало от години. Темпото е изключително високо и на нас с кмета ни е ясно, че трябва да го поддържаме и в бъдеще, за да може да завършим всичко, което сме планирали.

picПървият етап от водния цикъл беше приключен успешно. Комисията за прием беше на 16 декември, като успяхме да свършим всичко, което бяхме заложили, плюс допълнително асфалтиране.

Между 16-ти и 19-ти бяха извършени и допълнителни строителни дейности, за които фирмата – изпълнител пое ангажимент пред Общината – ул. „Цар Симеон“ беше изцяло преасфалтирана, въпреки че по първоначалния проект, подмяната на асфалта трябваше да е само там където е копано за водопровод. Цялостното асфалтиране на главната улица, освен че допринесе за външния вид на града, даде възможност и да се повдигнат шахтите, като така бяха решени предишни проблеми с отводняването.

По време на строителството градът нито един път не беше затворен, работеше се на етапи с организация, за да не се ограничава движението на хора и на МПС. По време на ремонта на централната градска част, трябваше бързо да взимаме важни решения, за да успеем да спазим договорените срокове. Не можехме да си позволим държавата да ни дава пари, а ние да не строим качествено и в срок.

picКомпостиращата инсталация е готова, завършено е укрепването с анкери на свлачището по ул. „Староселска“ и през месеците март-април там ще започне и преасфалтиране.

Общината не е само Своге, имаме много обекти, свързани с подобряване на инфраструктурата в селата – подмяна на водопроводни участъци, чистене на водохващанията, бетониране на улици, изграждане на подпорни стени. В момента в по-малките населени места в общината, са в процес на изпълнение 27 обекта.

Последната година беше отделено специално внимание на детските градини в общината, планирате ли ремонтите на детски заведения да продължат и през 2025 г. ?

Ние имаме програма, с която целим да направим всички детски градини в общината да отговарят на средно-европейското ниво. През 2024-та започнахме с „Александър Вутимски“, детската градина в с. Владо Тричков, защото там има много деца, работихме в детската градина в с. Гара Лакатник. Сега предстои ремонт и на Детска градина „Калина Малина“. През настоящата година ще бъде построена детска площадка и в кв. Джиджовица, където Общината закупи терен за целта.

picИзвършват се генерални ремонти – вътрешни и външни – саниране, смяна на отоплителните инсталации, изграждане на допълнителни помещения за нови групи, ремонт на вертикалните планировки, мерки, свързани с охраната – видеонаблюдение, огради. Стараем се да създадем оптимални условия за децата. Това за нас е приоритет. Така, както във всяко едно голямо село изградихме спортни площадки, сега взимаме мерки не само за изграждане на площадки за игра в детските градини, но и за цялостни ремонти.

Нашата цел е навсякъде в населените места в общината да имаме модерни и функциониращи училища, административни сгради, спортни игрища, детски градини, площадки за игра. Това са основни нужди, които трябва да бъдат решени, за да се съсредоточим върху останалите проблеми с инфраструктурата.

Кои са приоритетните обекти в строителната програма на Общината за 2025-та година?

През следващите 2 години на територията на общината се предвижда строеж на два нови моста.

Мостът при „Фреш маркет“

Вече са подписани договори с Министерството на регионалното развитие, направена е обществена поръчка за строителство. Остават още чисто административни неща като обществената поръчка за строителен надзор. Предстои подписване и на договора за дигата при моста. Този обект е много важен, защото ще ни даде възможност да реализираме проект, по който работим от години – парка на Своге.

Изграждането на този мост не само ще ни даде възможност да започнем строителството на парка, но генерално ще отвори развитието на североизточната част на града. Ремонтирахме стадиона, направихме второ игрище по линия на БФС, предстои изграждане на еко-пътеката „Трите бора“.

Районът след моста ще стане и спортната база, и място за отдих на свогенци. Очакваме паркът да бъде една от туристическите атракции в града и хората активно да го ползват за почивка и спорт.

Мостът в с. Гара Бов

Предстои изграждането на мост в с. Гара Бов. Водихме преговори с „Главболгарстрой“, които поеха ангажимент със собствени средства да построят мост, който да отклони тежкия трафик към кариерата през селото, за да не се руши инфраструктурата и да се осигури спокойствие на хората.

Планира се мостът да се изгради до края на годината, съоръжението ще бъде с атрактивна конструкция и на голяма височина. Общината ще направи всичко в нейните възможности да съдейства за строителството му, защото той ще реши основен проблем на с. Гара Бов.

Какво ще се включи във втория етап на водния цикъл в града и предвижда ли се пускането в експлоатация на новия резервоар?

Вторият етап на водния цикъл включва улиците на запад от старата фурна – това са ул. „Каменярска“, ул. „Воденицата“, ул. „Пенчо Славейков“, улицата при ДАП– а – целия квартал. Както в първия етап ще бъдат подменени изцяло канализацията и водопроводът и ще бъде преасфалтирано. Със завършването на втория етап от водния цикъл ще приключи подмяната на ВиK в цялата централна градска част.

Надявам се, след завършването на водния цикъл да бъде включен и новият воден резервоар. Ние сме го предали на ВиК и те трябва да го въведат в експлоатация.

Какво прави Общината, за да реши проблемите с водоснабдяването в някои населени места в общината?

Миналата година над 60% от общинските обекти са ВиК обекти. Подменихме водопроводните мрежи на цели села, което вече дава възможност за преасфалтиране и по-нататъшно подобряване на инфраструктурата. Голяма част от обектите, които ще предложим на фонд „Земеделие“ за новия програмен период, са свързани с вода – например втората част на водопровода в с. Церово. Въпреки частични проблеми с водоснабдяването в селата Томпсън, Оплетня и Габровница, в Реброво в някои от по-високите махали, генерални проблеми с водоснабдяването в общината нямаше.

Кметът много настоява и е в непрекъснат контакт с ВиК – София област, за подмяна изцяло на магистралния водопровод Искрец – Своге. Той е собственост на ВиК, но от Общината всячески се опитваме да съдействаме да се изработи проект за неговата подмяна, за да се решат проблемите с водоснабдяването в някои населени места в района.

В кв. Клисура, с. Владо Тричков – най-застрашеното от нарушено водоснабдяване място в община Своге, миналата година Общината финансира сондаж и санитарно-охранителна зона за вода. Там добавяме водоизточник с капацитет от 1,5 л/сек. към водоснабдяването на селото. Направен беше и сондаж в с. Миланово, защото там в момента вода се качва с помпи от Петренски дол, което силно оскъпява цената ѝ. Подменихме ВиК инсталациите в кварталите Дренов, Орлин, централната част на гр. Своге, целият квартал под жп линията, всичките улици около „Фреш маркет“.

Кв. Старо село остава кварталът, в който водопроводът не е подменен, защото не можехме да работим, преди да се овладеят свлачищните процеси. Тази година ще търсим финансиране за подмяна на водопроводната система на квартала, защото сме обещали с кмета след завършването на укрепването да подменим водопровода и да преасфалтиране улиците.

По време на ремонтите в центъра на града традиционният пазар в четвъртък беше преместен на площада. Планирате ли да остане там или ще се върне на ул. „Цар Симеон“?

Хубаво е пазарът да е на едно обособено място. Той не е просто търговска площ, той е важно социално средище. Освен място за търговия, той е и място където хората се срещат и общуват помежду си. Според мен мястото на пазара не е в центъра на града, но трябва да бъде направен на подходящо терен, където хората да не се чувстват изолирани, а напротив, по подобие на пазарите в Европа, това да стане удобно място не само за пазаруване, а и за отдих и забавление. Необходимо е да има лесен пешеходен достъп за хората, паркинг за автомобилите.

Подобно нещо направи общината в Нови Искър, където построиха модерен базар с всички удобства и за търговците и за гражданите. Ще се допитаме до хората, ще направим обществено обсъждане като ще се опитаме да „разчупим“ малко града.

6-7 години се борихме за паркинга на гарата, накрая успяхме да го изградим – сега вече имаме буферен паркинг за центъра, където за минимална сума може да се паркира по всяко време на денонощието.

Въпреки официалното възражение от страна на Общината, МОСВ одобри процедурата за търсене на полезни изкопаеми/ценни метали на територията на общината. Общинската администрация планира ли да упражнява контрол доколко тези проучвания ще се извършват според предписанията на министерството и няма да навредят на околната среда?

Ако се стигне до такова проучване Общината има своите механизми за контрол. Аз, в качеството си на заместник– кмет, също подписах подписката срещу проучванията, с която изпратихме материалите с възражението. Времето ще покаже какво ще се случи. Това е държавна концесия, при която за съжаление мнението на Общината няма голяма тежест. При всички случаи ще има комисия от Общината, която да контролира проучванията за екологична безопасност, като в нея ще бъдат включени и хора от гражданската инициатива срещу процедурата.

Ако Общината като ръководство и хората сме единни, мисля, че имаме достатъчно възможности да противодействаме на евентуални вреди за общината.

Каква е визията на Общината за развитието на града в по-дългосрочен план?      

Нашата задача е да направим общината привлекателна за живеене – за селски туризъм, за почивка, да изградим своите културни институции. Много софиянци купуват имоти в Своге заради добрите условия за живот в града. Имаме първокласни детски градини, добри училища, детски площадки, изградена и поддържана инфраструктура, спокойно е, можеш да се разходиш сред природата, докато в София целодневно си шофьор от едно място на друго.

Преди години имахме големи планове, но се налагаше да избираме какво и как да изпълним. Вече сме на етап, в който каквото сме могли и дори повече сме направили и основната ни задача е да надградим това, което имаме.

Един от важните проекти, които обсъждаме, е облагородяване на центъра на Своге, като твърде вероятно е това да се случи още тази година, защото след подмяната на ВиК вече можем спокойно да планираме оптимизация в инфраструктурата. Промените ще включват подходи, тротоари, осветление, озеленяване, достъпност на средата, реорганизация на пешеходните зони и движението на автомобили по улиците в центъра. Планираме също да проведем конкурс за проектиране и монтаж на архитектурно-художествен елемент, който ще бъде разположен на трите входа на гр. Своге и ще акцентира върху уникалните качества и характер на града.