Проведе се заключителната пресконференция на проект ”Нови подходи за социално включване на уязвимите групи в община Своге”.

CIMG3877На 28.03.2014 г. от 11.00 ч. в лекционната зала на читалище „Градище” се проведе заключителната пресконференция на проект „Нови подходи за социално включване на уязвимите групи в община Своге”, финансиран по оперативна програма „Развитие на човешкита ресурси”. Присъстваха членове на общинската администрация, граждани и медии. Ръководителят на проекта Ренета Кръстанова направи хронологична презентация на всички дейности, извършени по проекта, чийто бенефициент е община Своге, а партньор – община Ступава, Словакия.

Основната цел на реализирания проект е повишаване качеството на живот и преодоляване наCIMG3876 социалното изключване на уязвимите групи в община Своге, с фокус върху децата в риск и техните семейства и възрастни хора, самотно живеещи и  нуждаещи се от подкрепа,  чрез разработване на иновативен модел и въвеждане на добри практики в областта на предлагането на социални услуги. Целевите групи, към които беше насочен проектът, бяха служителите на община Своге и община Ступава, занимаващи се със социалните дейности, децата в риск и техните семейства, както и самотноживеещите и нуждаещи се от подкрепа възрастни хора.

В резултат на добрата съвместна работа на екипа на проекта и избраните изпълнители, през периода на изпълнение се случиха следните, предвидени дейности:

  • Проучване  и анализ на опита на община Ступава, Словакия за организация и предоставяне на социални услуги на уязвими групи и запознаване с иновативни  методи за предоставяне на тези услуги.

CIMG3875Като добри практики в община Ступава се открояват самата организация на дейностите в общината, свързани с предоставяне на услугите – подготовка и популяризиране на информацията, изработване на стандартизирани форми – молби за получаване на помощ/услуга, прозрачността по време на целия процес.

  • Работа с неправителствените организации, насочена към децата:

Културно-информационен център Ступава, Дружество „Родителите и децата на Ступава“, религиозно дружество Ступава и други. Всички тези организации са започнали от доброволни инцииативи на родители и са се доразвили в неправителствени организации, като често са обединени от някаква обща кауза.

 През почти едногодишния период на изпълнение на проекта се осъществиха няколко работни посещения и дискусии от двете страни. При второто посещение в Ступава, от българска страна гостуваха и 20 деца в риск и техните семейства, както и 20 самотни възрастни хора.

В резултат на добрата съвместна работа се създадоха и нормативни документи:

– Наредба и Процедурни правила в Община Своге за осъществяване на социални услуги;

– Типови образци за осъществяване на дейностите по социалните услуги във връзка с разработения иновативен модел;

  Наръчник за осъществяване на дейностите по иновативните  социални услуги;

  Методика за въвеждане на новите методи и прилагането им на практика.

            Наръчникът и Методиката ще бъдат оформени и отпечатани   на хартиен носител по 100 бр. от всеки документ.