На 22 декември 2014 г. от 17:30 ч. в НЧ „Градище 1907” се състоя последното за тази година голямо културно събитие, в рамките на ежемесечните срещи, организирани от ХТК „Полет”.
Във фоайето пред библиотеката беше подредена изложбата на големия художник Мирон Манлихеров. Секретарят на читалище „Градище 1907” Аделина Ангелова представи художника и неговото творчество с думите: „В картините на Мирон Манлихеров се срещаме с Балкана, с красотата на нашия живописен край, а над него, като пазител на земната шир, се е простряло необятното небе. Но по-осезаемо в картините на художника винаги присъства, понякога тихо, и умиротворено, друг път божествено и драматично, люлката на живота – водата… Виждаме забележителни пейзажи, които биха стояли добре и в най-престижни галерии… Тънкото боравене с трудните за всеки творец студени тонове като зеленото, синьото, сиволилавото показват една висока живописна култура. Но нека не разваляме нещата с думи, а да се отдадем на прекия контакт с картините, защото срещата с картината е любов, а за любовта трябват двама.”
Мирон Манлихеров е роден в Михайловград и произхожда от работническо семейство. Съпругата му е завършила медицина. Художникът по професия е инженер-металург на черни и цветни метали. Дълги години е работил по специалността си в София. Специализирал е в Германия и бившия Съветски съюз. Двете му дъщери са завършили журналистика в Софийския университет.
Когато се говори за художниците в Искърското дефиле, от началото на 70-те години до днес, името на Мирон Манлихеров се сочи като най-яркото художествено дарование, носещо в себе си родолюбие и оригинални художествени форми. Той е наследник на италианската художествена школа. Негов учител е Джозефино, който го запознава с това как да покрива багрените слоеве, подготвя го с цяла една нова живописна техника, като отличен познавач на природата. При него той се учи в продължение на четири години.
Мирон Манлихеров твори в Лакатник, в родния дом на покойната си съпруга. Рисуването за него, както и за всеки творец, е необходимост, а най-голямото удовлетворение – одобрението на хората, които се радват на картините му. До този момент е нарисувал над 1500 картини. По-голямата част от тях са подарени или откупени от негови почитатели. При покупка на негови произведения, той дарява средствата за деца, нуждаещи се от скъпо лечение в чужбина. Но благородният му характер се проявява и в преподавателската му работа. Той не крие тайните на своето изкуство, а го предава на новите поколения. Негови ученици са Албена Александрова, Цветан Мариянов, Поли Атанасова и др. Мирон Манлихеров обучава и децата от ОУ”Д-р Петър Берон”-кв. «Дренов», като им показва различни техники на рисуване.
Художникът е прекосил България като турист. Местата, които са го впечатлили е заснел с фотоапарат и след това е нарисувал. Отдава се на рисуването и когато слуша класическа или народна музика. Под молива и четката му българската природа оживява във великолепието на всички сезони. При повечето пейзажи акцентът е върху водата. В картините му тя е жива, огледална и дишаща. Наричат Мирон Манлихеров майстор при пресъздаването на водата. Тя е неговото амплоа. Но авторът твори и в други жанрове – графика, портрет. Той взема сюжети от огнищата на българщината – Мелник, Копривщица, Боженци. Животът му в Лакатник обаче обуславя и тематиката от нашия край – величието на скалите, играта на река Пробойница, кътове от Миланово. Картините му са наситени със загадъчност и романтика.
След изложбата, Аделина Ангелова представи и втората част на събитието: „За наша огромна радост след малко ще започне представянето на алманаха „От съводие е твойто име”. Това е един сборник с лично творчество на членовете на ХТК „Полет”. Но още повече ни радва фактът, че са отпечатани едни от първите творби на децата на Своге и общината. Това са класираните на 1, 2 и 3 място в литературния конкурс от Първото издание на детския фестивал „Хей, пътечко моя!” от 2013 г., посветен на нашата съгражданка, поетесата Калина Малина. А фестивалът, на 1 ноември тази година, изживя второто си издание. Аз пожелавам на всички ни догодина по това време да представяме втори алманах с наградените от тази година творби…”
Представянето на алманаха се състоя в Лекционната зала на читалището. Председателят на Художествено-творчески клуб „Полет” Людмила Петрова направи своето въведение с думите: „Преди да кажа няколко думи за самия алманах искам да благодаря на всички, които помогнаха той да стане факт. Най-напред ще благодаря на самите автори за предоставените произведения. Благодаря на читалището за подкрепата и организирането на фестивала, посветен на Калина Малина, в рамките на който се провежда литературният конкурс за деца и юноши. Благодаря и на самите деца и юноши за това, че участват в този конкурс и ни радват с таланта си. Благодаря на Община Своге и на Общинския съвет, че финансираха начинанието – без тяхното далновидно разбиране за значението на подобно издание, то нямаше да стане реалност. Благодаря лично на Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, който стана наш отговорен редактор и с неговото активно съдействие книгата бе отпечатана в издателството на Съюза – издателство „Читалище 1870”. Нещо повече – с тяхна помощ алманахът ще бъде разпространен из читалищата в цялата страна.
А сега за самата книга – в нея, както съм описала и в увода, има два раздела – първия съм нарекла „Пълноводно вдъхновение“ с творбите на възрастните автори, а вторият е с наградените творби на участниците в литературния конкурс, посветен на Калина Малина. Този раздел носи наименованието „Ручеи звънливи“. Както сами разбирате и двете заглавия насочват към водата и тук се връщам към голямото заглавие на целия алманах – „От съводие е твойто име“. Този стих от стихотворението на Никола Николов всъщност представя една от реалните версии за наименованието на нашия град Своге – от съводие – т.е. от сливането на двете реки.”
В първия раздел на Алманаха „Пълноводно вдъхновение” се включени творби на авторите Ася Палева, Бистра Спасова, Георги Венев, Даниела Ангелова, Людмила Петрова, Никола Николов, Нина Кръстева, Петрана Гергова, Петрунка Георгиева, Росица Тодорова, Румен Събев, Румян Славов, Цветанка Такева и Юлия Дикова. Вторият раздел от Алманаха „Ручеи звънливи” е посветен на деца и юноши, които са спечелили литературното състезание, посветено на Калина Малина -“Хей,пътечко моя!“ през 2013 година. Това са Йоана Генадиева, Николай Тошков, Любомир Валериев, Антония Любенова, Дарио Ангелов, Васил Христов, Сара Людмилова, Поля Кръстева, Мартина Антонова,Свилена Димитрова, Симона Данаилова, Моника Петрова, Яна Валериева, Сокол Соколов, Александър Христов, Божана Стоянова, Валентина Методиева, Борислава Георгиева, Емилиян Павлов, Ерика Ивайлова, Илияна Георгиева, Моника Петрова, Рая Владкова, Габриела Руменова, Александрина Ангелова, Глория Спасова.
„Алманахът „От съводие е твойто име“ е първият самостоятелен сборник на ХТК“Полет“ от създаването на клуба през 2013 година. Той е постижение не само за самия клуб и за читалището, но и за целия град, защото в него са събрани не просто литературни творби, а произведения, които носят история, информация, емоция и заряд за бъдещето. В пъстрата палитра от автори и произведения ще намерите многообразие от стилове и жанрове, ще се насладите на лирика и епос, ще чуете напевите на двете реки и ще се потопите в благозвучния им ритъм. Защото от тяхното съводие се е родил таланта на малки и големи в нашия петдесетгодишен град.” – каза още Людмила Петрова.
Произведенията на авторите от Алманаха бяха прочетени от Лили Ружевска и Цветан Ангелов. Публиката се наслади и на изпълненията на пиано на малкия Светлозар Янакиев.