“Искаме пак да се върнем тук сред тази красива природа, но този път с децата ни.”

Заселе

Това заявиха специалисти в работата с младежи, които посетиха община Своге в периода между 31-и август и 7-и септември. Участниците по проект „Зелените професии – преход към устойчива Европа“ бяха общо 35, представители на 7 европейски държави: Португалия, Испания, Италия, Норвегия, Чехия, Гърция, Турция и България.  Основната цел на практическия курс на обучение бе: да се усъвършенстват уменията и компетентностите на младежките работници, във връзка екологичния преход на Европа и трансформацията на работните места към зелени и устойчиви практики.

В рамките на 8 дни участниците гостуваха в Заселе, където освен, че се провеждаха основните им занятия, посетиха и местна конна база, където научиха как животните могат да се отглеждат, уважавайки природните им особености и нужди. В Лакатник се потопиха в прохладните вирчета и усвоиха методи за работа с младежи в условията на дивата природа (умения за оцеляване в дивото). Разходиха се до Бов през живописната Вазова екопътека.

В Томпсън се включиха доброволно в разчистването на училището, където и засадиха по едно дърво – символ на дружбата между техните държави и България. На събитието бяха поканени местни граждани и съмишленици, като официален гост беше и зам. посланикът на Чехия – Ян Юндрих, както и депутатът Александър Симидчиев. Вечерта запустелият физкултурен салон оживя под звуците на италианска музика и танци. Г-н Яков Джераси, председател на Центъра за толерантност, призова участниците да се върнат след време пак в училищния двор, за да покажат на децата си дървото, което посадиха на 06.09.2024г. – денят на Съединението на България.

На 07.09.2024г. – денят, в който Своге чества 60 години от обявяването си за град, международните гости посетиха центъра на града, срещнаха се с местните жители и им разказаха повече за възможностите, които Европейския съюз предлага чрез програма Еразъм +.

Проект 2023-3-BG01-KA153-YOU-000171503 „Зелените професии – преход към устойчива Европа“ се реализира с подкрепата на Програма Еразъм+ на Европейския съюз и със любезното съдействие на община Своге.