Почистването на речните корита от дървета и наноси е важно по няколко причини:
✔️ Предотвратяване на наводнения
✔️ Подобряване на водния поток
✔️ Защита на инфраструктурата
✔️ Предотвратяване на свлачища и ерозия
✔️ Опазване на екологичното равновесие
✔️ Предотвратяване на наводнения и разрушения
Ако общината и кметът не предприемат превантивни дейности по почистване на речните корита, те могат да носят административна, гражданска и дори наказателна отговорност в зависимост от последиците.
Натрупването на дървета, клони и наноси може да намали проводимостта на реката, което води до преливане и наводнения при обилни валежи или снеготопене. Запушените или затлачени речни корита затрудняват нормалния поток на водата, което може да доведе до ерозия на бреговете и промяна в естествения ход на реката. Натрупаните дървета и наноси могат да запушат мостове, водостоци и други съоръжения, което увеличава риска от преливане на реката. Когато коритото не се почиства, водата може да подкопава бреговете, което води до свлачища и разрушаване на крайречни терени. Въпреки, че естествената растителност е важна за биоразнообразието, прекомерното натрупване на паднали дървета и наноси може да промени екосистемата и да създаде неблагоприятни условия за рибите и другите водни организми.
Наводненията могат да разрушат домове, пътища и мостове, създавайки опасни ситуации за хората. Внезапните приливни вълни (при силни валежи) могат да бъдат животозастрашаващи!
Поддържането на достатъчна хидравлична проводимост на речните легла е регламентирано в Закона за водите като важна част от постоянната защита от вредното въздействие на водите.
Едновременното осигуряване на проводимостта на речните легла и защитата на местообитанията създава известно противоречие между плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН).
Именно оптималното съчетаване на мерките по двата плана налага разработването на указания за природосъобразни и щадящи околната среда методи, технологии и средства за почистване на речните легла.
Дейностите по поддържане проводимостта на речните легла включват:
• премахване на израсналите във водното течение дървета, дънери, храсти и всички паднали или с опасност да паднат дървета;
• опазване на бреговете на реките от ерозия;
• укрепване на бреговете и защита на крайбрежната растителност;
• почистване на речните легла от наносни отложения за осигуряване нормалната им проводимост.
Междуведомствените комисии, които се назначават със заповеди на кмета на общината – за оглед на речни участъци в границите на населени места и на областния управител – за оглед на речни участъци извън границите на населени места имат следните задължения:
• определят видовете работи за почистване и количествата им;
• идентифицират и маркират дърветата за премахване;
• определят участъците за залесителни и други укрепителни и противоерозионни дейности по бреговете на реките;
• изготвят констативни протоколи и подготвят програма за планово почистване на речните участъци;
• приемат с протокол почистените участъци;
В междуведомствените комисии участват представители на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР, съответната Басейнова дирекция, съответната РИОСВ, Изпълнителната агенция по горите, Общината, експерти-еколози, при необходимост и представители на съответното Областно пътно управление или на Националната компания “Железопътна инфраструктура” и други технически лица.
Освен нормативно установените задължения на Кмета, да осигури нормалната проводимост на речните корита, в Общината са постъпили искания, за предприемане на превантивни действия, от две от най-големите търговски дружества, разположени в рамките на града: Монделийз и Графобал. Производствените бази на дружествата непосредствено граничат с брега на река Искрецка, която поради липса на финансови средства не е почиствана от години.
Всички помним наводненията предизвикани от река Козле, приток на Искрецка, която въпреки своя скромен воден поток, при проливни дъждове излиза от коритото си, вливайки се в река Искрецка, предизвиква драстично покачване на нивото си и в годините разруши не едно и две мостови съоръжения.
Река Искрецка, от своя страна се влива в Искър, точно в града. Потърпевши всяка пролет от придошлите й води са друго голямо предприятие, а именно: Лилия С и Градския стадион.
Напълно и отговорно приемаме притесненията на всякакви еколози и природозащитници, но много често те, криейки се зад обществения интерес, преследват користни цели!
Община Своге